MAR212008 INNE

Mass Effect

Krzysztof Żołyński
0
Od dawna wiadomo, że ludzi interesujących się galaktyką nie ma zbyt wielu. Tym czasem, ta ma się dobrze. Powstał bowiem system gdzie różne rasy, w tym ludzkie, mogą przemieszczać się z jednej do drugiej planety z prędkością światła. Tak można w jednym zdaniu określić istotę Mass Effect. Rozbudowana gra RPG, która oferuje nam mnóstwo planet oraz wiele niespotykanych dotąd ras. Mało tego, dzięki cytadeli oraz rządowi, rasa ludzka współpracuje z innymi istotami pozaziemskimi. Zacznijmy jednak od początku.

Przyznam się bez bicia, że nie przepadam zbytnio za RPG jako gatunkiem gier. Gdy uruchomiłem po raz pierwszy Mass Effect, moje zdanie szybko uległo zmianie. Jednym z ważniejszych elementów RPG jest oczywiście fabuła. W przypadku BioWare, twórcy recenzowanej dzisiaj produkcji, nie mamy się o co martwić.
Mamy rok 2183, w którym podróżowanie po galaktyce nabrało zupełnie innego znaczenia. Dzięki nowoczesnemu systemowi przenoszenia się, odwiedzanie planet oddalonych o niewyobrażalne odległości, przestało być jakimkolwiek problemem. Gracz wciela się w rolę komandora Sheparda, który przejmuje dowodzenie nad statkiem kosmicznym Normandia. Wraz z siłami sprzymierzonymi, odwiedzamy kolejne planety w celu odkrycia prawdy na temat tajemniczego Sarena. Dlaczego zdradził i jakie będą jego dalsze działania? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie w trakcie zabawy. Powiem tylko, że fabuła jest niezmiernie wciągająca, a zakończenie sugeruje, że pojawi się kontynuacja. Jest na co czekać!

Gatunek RPG kojarzył mi się zawsze z nudnym chodzeniem po lokacji, zbieraniu informacji, kupowaniu różnych elementów ekwipunku oraz ze szczyptą akcji na końcu. Myliłem się. Mass Effect jest przykładem, jak powinna wyglądać dobra dynamiczna gra, oferująca odbiorcy wiele opcji - patrz umiejętności postaci. Mnogość możliwości może początkowo przerażać, ale na szczęście znakomicie opracowano interfejs, który pozwala działać szybko i co najważniejsze skutecznie. MS to wielka gra tworzoną z niebywałą pasją, pokazująca doświadczenie programistów.

Gra oferuje nam sporo akcji. Tuż po rozpoczęciu, trafiamy na planetę Eden Prime, gdzie naszym zadaniem jest odnalezienie tajemniczego nadajnika oraz uratowanie sojuszników. Jak przystało na rasowe RPG zadania w poszczególnych misjach są zróżnicowane i czasami dość złożone. Tak więc nie ma co liczyć na proste gnanie do celu. Czasami trzeba nieco pogłówkować, czy też poszukać elementów niezbędnych do wykonania zadania. Rzecz jasna niebagatelną rolę odgrywają tu także dialogi. To właśnie podczas rozmów z napotkanymi osobnikami poznajemy kolejne fakty, częstokroć niezbędne do ukończenia gry, a także rozgryzienia znakomicie skonstruowanej fabuły.

Nasze poczynania odbijają się również na drużynie jako całości. Mamy specjalne punkty rozwoju postaci, które wraz z rosnącym doświadczeniem przydadzą się do ukierunkowania teamu na określone umiejętności. Zespół składa się z pięciu bohaterów. Ponieważ na misję możemy zabrać tylko dwóch z nich, należy pamiętać o różnych umiejętnościach, bowiem do każdego kolejnego zadania udostępniono nam innego rodzaju pomagiera. Prócz tego, możemy kreować wojaka jako porządną personę albo degenerata. Na tym kończę, bo czuję, że mógłbym tak bez końca i opis możliwych tutaj poczynaj zająłby kilka stron, a przecież nie w tym rzecz. Przed zakończeniem tego wątku warto jeszcze wspomnieć o uzbrojeniu i ekwipunku.

Do naszej dyspozycji zostały oddane pistolety, strzelby, karabiny szturmowe i snajperskie. Prócz tego dysponujemy granatami. Oczywiście wszystko można ulepszyć, a naszego bohatera wyspecjalizować pod konkretną broń. Skoro jesteśmy przy ekwipunku warto wspomnieć o militarnych ulepszeniach naszych bohaterów. Tak jak wspomniałem można ich wyszkolić pod konkretną pukawkę, jednak na tym nie koniec. Rozwojowi ulega pancerz oraz różne moce, którymi władają nasi kompani. Ponieważ to my dowodzimy swoją drużyną, możemy kierować ich dalszymi działaniami, sugerując bronie, ustawiając konkretne moce, a nawet wydając bezpośrednie rozkazy. Te ostatnie zostały jednak ograniczone do "kryj się" czy "osłaniaj".

Do naszej dyspozycji został oddany również pojazd, noszący nazwę Mako. Jest to nowoczesny sześciokołowiec, który oprócz sprawnego poruszania się po lokacji, zapewnia zwiększoną siłę ognia, a jego dopalacze umożliwiają unoszenie się. Podobnie do naszych bohaterów, posiada on kres swej wytrzymałości. W obu wypadkach do naprawy pancerzy używamy medi-żelu.

Nie bez powodu wspomniałem o dostępnym w grze pojeździe, bowiem kolejnym aspektem gry są lokacje, a te są ogromne. Po zakończeniu zadania jesteśmy zmuszeni wrócić na czekający statek, który transportuje nas do następnego miejsca. Same lokacje oprócz wielkości potrafią zaskakiwać rozmaitymi zakamarkami, przejściami oraz innymi tego typu rzeczami. Dzięki temu niejednokrotnie można się nieco pogubić. Na szczęście posiadamy dziennik oraz mapę, a z ich pomocą damy radę wszędzie. Poza znanymi planetami, z którymi powiązany jest wątek fabularny, możemy penetrować również obszary nieodkryte. Ogrom świata ma jednak swoje minusy. Ujawnia się on w dość częstym doczytywaniu. Jednak patrząc na gigantyczne rozmiary oraz jakość wykonania poszczególnych światów, spokojnie przymykamy na to oko.

ME to nie tylko dużo świetnej zabawy, ale także nowoczesna, dopracowana grafika. Tak jak wspomniałem przy okazji szczegółów otoczenia - wszystko jest w najmniejszych detalach dopracowane co w efekcie końcowym dało grę godną obecnych czasów. Woda oraz drzewa, czy postacie są po prostu cudowne. Na dźwięk również nie można narzekać. Wybuchy oraz strzały stoją na podobnym poziomie co oprawa wideo. Do tego towarzyszy nam świetna muzyka. Po prostu gra nowej generacji pełną gębą, robiona z pasją i ogromnym rozmachem.

Podsumowując Mass Effect zasługuje na miano hitu roku 2007. Tytuł znalazł się również na naszej liście najlepszych gier minionego okresu. Nie bez powodu, bowiem wciągająca fabuła oraz rozmach nakazują zagrać w ten tytuł każdemu fanowi nie tylko RPG, ale również wszelkiego rodzaju strzelanek. Pomimo wielu opcji gra jest dynamiczna, co bardzo pozytywnie wpływa na gameplay. Po prostu Mass Effect to gra dla której warto kupić konsolę Xbox 360.
Plusy
- rewelacyjna fabuła
- świetny klimat
- oprawa techniczna
- epicki rozmach
- wiele dodatkowych zadań
- rozwój postaci i inne

Minusy
- dość częste wczytywanie można tak dużemu tytułowi wybaczyć

Podobne artykuły

Komentarze

Brak komentarzy dla tego artykułu.

Napisz swój komentarz

Pole nieobowiązkowe