Przecieki na temat specyfikacji procesora MediaTek Helio X30

Daniel Górecki Źródło: gsmarena
0 Przecieki na temat specyfikacji procesora MediaTek Helio X30

Helio X20 to pierwszy mobilny układ MediaTek z podzielonymi na trzy klastry 10 rdzeniami (2x Cortex-A72 @ 2.5GHz, 4x Cortex-A53 @ 2.0GHz, 4x Cortex-A53 @ 1.4GHz). Układ ten jest już gotowy na masową produkcję i z nieoficjalnych doniesień wynika, że Meizu MX6 będzie pierwszym smartfonem, który zrobi z niego użytek. Tajwański producent ma także w planach jego wydajniejszy wariant o nazwie Helio X25, który zapowiadany był jako ekskluzywny procesor dla Meizu, ale ostatnie przecieki sugerowały, że trafi także do LeTV Le2, co oznaczać może tylko czasową wyłączność.

Wygląda jednak na to, że MediaTek nie marnuje czasu i już przygotowuje swój nowy flagowy układ mobilny o nazwie Helio X30 zanim jeszcze modele X20 i X25 trafiły na rynek - według najnowszych informacji jego premiera planowana jest na początek przyszłego roku.

Helio X30 także ma być podzielony na trzy klastry z 2 rdzeniami Artemis o taktowaniu 2,8 GHz, 4 Cortex A53 o prędkości 2,2 GHz i 4 Cortex A35 o częstotliwości 2 GHz. Artemis ma być następcą Cortex A72 opracowywanym przez firmę ARM i powinien stanowić odpowiedź na Kryo od Qualcomm. A35 to z kolei niezwykle energooszczędne rdzenie, które oferują 40% wyższą wydajność względem poprzedników, czyli Crotex A7.

Helio X30 oferować ma również wydajne GPU PowerVR 7XT, wsparcie dla 26 MP aparatów, podwójnych aparatów, VR i LTE Cat.13. Co więcej, przecieki wskazują, że produkowany ma być w 10 nm procesie technologicznym FinFET od TSMC, co powinno zapewnić wyraźnie lepszą efektywność energetyczną względem poprzednika.

mediatek-final-1280x721_1_

Komentarze

Brak komentarzy dla tego artykułu.

Napisz swój komentarz

Pole nieobowiązkowe