Złośliwe oprogramowanie w aplikacjach z AppStore

Daniel Górecki Źródło: niebezpiecznik
0 Złośliwe oprogramowanie w aplikacjach z AppStore

W sieci pojawiły się  doniesienia, jakoby Apple zmuszone było do błyskawicznego „sprzątania” swojego oficjalnego sklepu z aplikacjami, bo w tym znalazło się kilkaset potencjalnie niebezpiecznych aplikacji. A wszystko zaczęło się od informacji Reutersa, który – powołując się na badania Palo Alto Networks – sugerował, że AppStore padło ofiarą potężnego ataku, czego efektem jest wręcz inwazja złośliwego oprogramowania.

Chodzi konkretnie o kod XcodeGhost, który rzeczeni naukowcy faktycznie odnaleźli w aplikacjach ze sklepu Apple, ale nie było ich kilkaset, ale niecałe 40. Co więcej, badacze uważają, że oprogramowanie ma bardzo ograniczone możliwości i jak dotąd nie wykazywało żadnej podejrzanej aktywności, poza wysyłaniem do serwera Command & Control identyfikatora urządzenia, czasu, kraju czy adresu sieci. Warto też wspomnieć, że chodzi tu raczej o mało popularne aplikacje, jak np. WeChat czy Didi Kuaidi – pełna lista TUTAJ. Czy zatem jest się czego bać?

Lepiej zachować ostrożność, bo chociaż XcodeGhost na razie nie robił nic podejrzanego, to jednak potrafi wykradać dane ze schowka oraz zdobyć dane logowania do iCloud – co prawda musielibyśmy najpierw sami je wpisać, bo kradzież danych następuje poprzez wyskakujące okno, ale wiele osób korzysta ze swoich urządzeń bardzo nieroztropnie.

Wiadomo już też, w jaki sposób doszło do infekcji i kto się do tego przyczynił – chodzi bowiem o chińskich deweloperów, którzy zamiast pobrać stosowne narzędzia (Xcode) od Apple, skusili się na szybszy transfer jednego z lokalnych serwerów, gdzie dostali zmodyfikowaną, a mówiąc konkretniej zainfekowaną, wersję oprogramowania.

Tak czy inaczej, wygląda na to, że chociaż weryfikacja w AppStore jest bardzo szczegółowa, to do idealnej dużo jej brakuje i użytkownicy iPhone’ów powinni zachować ostrożność podczas instalacji nowych aplikacji (warto jednak przypomnieć, że aż 99% złośliwego oprogramowania dotyczy popularnego Androida, więc na tym tle Apple i tak wypada bardzo dobrze).

iphone-6-review-display-app-store-

 

Komentarze

Brak komentarzy dla tego artykułu.

Napisz swój komentarz

Pole nieobowiązkowe